www.tourist-channel.sk - Tourist-Channel - Vtáctvo Slovenska
Tourist-Channel Slovakia: New homepage!
Test
14.06.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!

  
english

  english

Stránky vtáctvo Slovenska do dne±ného doa 14.06.2024, 08:06 nav±¶ívilo:
214036 žudí.

? ? pridaj nový článok ? ?

 
Vykrádači hniezd opäť na scéne...
 
 

  Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci so Štátnou ochranou prírody od začiatku tohto roku realizuje rozsiahly projekt „Ochrana orla kráľovského v slovenskej časti Karpát“ podporený Európskou úniou z programu LIFE-Nature. V rámci aktivít projektu je monitorovaná celá populácia, ktorú na Slovensku tvorí spolu len 33 - 38 hniezdnych párov.
„Začiatkom marca tohto roku v sme v rámci monitorovacích aktivít zaznamenali asi 30 km od Bratislavy nový pár orlov kráľovských. Keď sme koncom mája z veľkej diaľky prezerali hniezdo silným ďalekohľadom na našu veľkú radosť sme na ňom spozorovali 2 mláďatká. Ťažko vyjadriť naše sklamanie, keď sme o dva týždne neskôr prišli okrúžkovať mláďatá a hniezdo sme našli prázdne, len matka orlica bezradne poletovala po okolí“, povedal Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku.
Na miesto činu bola ihneď privolaná polícia, v zmysle Trestného zákona § 181 c je podozrenie zo spáchania trestného činu a vyšetrovanie prípadu prevzalo prezídium policajného zboru. Spôsobená škoda sa odhaduje na 200 000 korún.
V evidencii Ochrany dravcov na Slovensku je v tomto roku bohužiaľ zaznamenaný aj ďalší prípad vykradnutia hniezda vzácneho sokola rároha, ktorý je taktiež zaradený medzi kriticky ohrozené druhy v Európe.
Takéto prípady len prispievajú vážnej situácii ohrozenia vzácnych druhov dravých vtákov. „Najviac nás mrzí, že orlíčatá nakoniec skončia v nejakej klietke u egoistického chovateľa, alebo budú za peniaze predvádzané ako cirkusové vtáky na nejakom hrade ako atrakcia pre turistov. Neprirodzený chov v zajatí natoľko poznačí vývoj a návyky orlov, že sa už nikdy nebudú môcť vrátiť do voľnej prírody. Z tohto dôvodu je dôležité pokúsiť sa čo najskôr nájsť vykradnuté mláďatá“, dodáva Jozef Chavko.
Chceli by sme touto cestou požiadať verejnosť o pomoc pri vypátraní páchateľov. Akékoľvek informácie môžu prispieť k ich odhaleniu.

Kontakt:
Ochrana dravcov na Slovensku
Sekurisova 16, 841 02 Bratislava
Tel.: 02 64283984, 0903 757565
e-mail:dravce@dravce.sk, www.dravce.sk

 
 
«    späť ...
 
 
 
 
tlač Vytlačiť obsah tejto stránky na tlačiareň.
,
uprav 
autor: Ochrana dravcov na Slovensku  ,     (6299)
 
Dnes má meniny: Meniny pre SR na WWW.Tourist-Channel.sk