Test
11.09.2024
Kliknite a pozrite si Hit na dnes!Kliknite a pozrite si Hit na tento týždeň!Klknite a pozrite si Hit na tento mesiac!Kliknite a pozrite si Hit na tento rok!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Nachádzate sa na stránkach www.tourist-channel.sk v slovenskom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!Stránky www.tourist-channel.sk v anglickom jazyku!
 

english

HRADY A PODHRADIA
 


mapa hradov a zámkov Slovenska Bratislavský hrad Čachtický hrad Budatínsky zámok Branč Oravský hrad Považský hrad Nitriansky hrad Košický hrad Ľupčiansky hrad Muráň Kremnica Pustý hrad Zvolenský hrad Trenčiansky hrad Levický hrad Hrad Muráň Kamenica Revište Soľnohrad Jasenov Hrad Červený Kameň Brekov Spišský hrad - mesto Spišské Podhradie
klikni na väčšiu mapu

Banská Bystrica ( Banská Bystrica )
Biely Kameň ( Svätý Jur )
Beckov
Blatnica
Blh ( Veľký Blh )
Bojnícky zámok ( Bojnice )
Borša
Branč ( Podbranč )
Bratislavský hrad ( Bratislava )
Brekov ( Brekov )
Breznica
Brezovica
Budatínsky zámok ( Žilina )
Bzovík
Čabraď ( Čabradský Vrbovod )
Čachtický hrad ( Čachtice )
Červený Kameň ( Častá )
Čičava ( Sedlická )
Čierny hrad ( Zlatno )
Devín ( Devín )
Divín ( Divín )
Dolná Nitra ( Podzámok )
Dobrá Voda ( Dobrá Voda )
Driečanský hrad ( Drienčany )
Fiľakovský hrad ( Fiľakovo )
Gýmeš ( Jelenec )
Hajnačka
Hlohovský hrad ( Hlohovec )
Hodejov
Holumnícky hrad ( Holumnica )
Hradisko ( Terňa )
Hričov ( Hričovské Podhradie )
Hrušov ( Hostie )
Jasenov ( Jasenov )
Kamenica ( Kamenica nad Cirochou )
Kapla ( Širkovce )
Kapušiansky hrad ( Kapušany )
Kežmarský zámok ( Kežmarok )
Korlátka ( Cerová )
Kráľovský Chlmec
Krásna Hôrka ( Krásnohorské Podhradie )
Kremnica ( Kremnica )
Lednica
Levický hrad ( Levice )
Lietava
Likava ( Likava )
Liptovský hrádok ( Liptovský Hrádok )
Liptovský hrad ( Liptovská Sielnica )
Ľubovnícky hrad
Ľupčiansky hrad ( Slovenská Ľupča )
Košeca ( Košecké Podhradie )
Košický hrad ( Košice )
Markušovský hrad ( Markušovce )
Modré pole ( Stropkov )
Modrý kameň
Muráň ( Revúca ), ( Muráň )
Nitriansky hrad ( Nitra )
Nový hrad ( Hanigovce )
Oponický hrad ( Oponice )
Oravský hrad ( Oravský Podzámok ),( Dolný Kubín )
Ostrý Kameň ( Buková )
Ozdín
Pajštún ( Borinka )
Parič ( Trebišov )
Plavecký hrad ( Plavecké Podhradie )
Plaveč
Považský hrad ( Považská Bystrica )
Pustý hrad ( Zvolen )
Revište ( Žarnovica )
Sklabiňa ( Sklabínsky Podzámok )
Slanec
Sitno ( Ilija )
Sivý Kameň ( Podhradie )
Smolenický zámok ( Smolenice )
Spišský hrad ( Žehra, Spišské Podhradie )
Starý zámok ( Banská Štiavnica )
Sokol
Soľnohrad ( Prešov )
Starý hrad ( Varín )
Strečno
Stropkovský hrad ( Stropkov )
Súľov ( Súľov - Hradná )
Šášov ( Žiar nad Hronom )
Šarišský hrad ( Veľký Šariš )
Šomoška ( Šiatorská Bukovinka )
Štítnický hrad ( Štítnik )
Tematín ( Hrádok )
Tibava ( Podhoroď )
Topoľčiansky hrad ( Podhradie )
Trenčiansky hrad ( Trenčín )
Turčiansky hrad ( Turňa nad Bodvou )
Uhrovec ( Uhrovské Podhradie )
Veľký Kamenec
Víglašský zámok ( Víglaš )
Vinniansky hrad ( Vinné )
Vršatec ( Vršatecké Podhradie )
Zbojnícky hrad ( Ruská Nová Ves )
Zborov
Zvolenský hrad ( Zvolen )
Zniev ( Kláštor pod Znievom )

vráť ma na začiatok strany

101 HRADOV A ZÁMKOV



Banská Bystrica Hrad bol budovaný ako mestská akropola už v 14. storočí na mieste staršieho osídlenia. Románske jadro kostola bolo goticky upravené v 14.-15. storočí, keď bol celý hrad dobudovaný. Po požiari v 18. storočí dostal barokovú podobu.

Biely Kameň (Svätý Jur). Zámok vznikol v 13. storočí. Majiteľmi boli svätojurský grófi. Z malého hradného nádvoria uzavretého pôvodne jednotraktovými budovami sa do dnešných čias zachovali iba zbytky murív. Hrad vyplienili Turci r. 1663 a odvtedy chátra.

Beckov Patrí k najstarším hradom na Slovensku, spomína sa ako strážny hrad, kráľovský hrad. V 14. storočí patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. R. 1388 ho daroval kráľ Stiborovi zo Stiboríc za zásluhy. Za Stibora bol prebudovaný zo strážneho a obranného hradu na prepychové pánske sídlo. R. 1729 vyhorel.

Blatnica Hrad sa spomína v 14. storočí ako majetok zvolenského župana Donča. V 15. storočí ho obsadili Pongrácovci z Mikuláša, neskôr zemania z Necpal a koncom 15. storočia Komorovský a Zápoľský. Od r. 1540 patril Révaiovcom. Gotický hrad po mnohých úpravách a prestavbách začal po vysťahovaní upadať a r. 1742 bol už zničený.

Blh (Veľký Blh). Hrad bol postavený už v 13. storočí. R. 1323 bol prestavaný v gotickom slohu a r. 1483 rozšírený o opevnenie. Vzhľadom na jeho polohu slúžil ako protiturecký pohraničný bod. Zničený bol v 18. storočí.

Bojnický zámok (Bojnice). Spomína sa už v 12. storočí ako dôležitý strážny hrad na priechode z Ponitria do Turca. Pôvodne kráľovský hrad sa v 15. storočí stal majetkom Nofriovcov, neskôr Turzovcov a Pálffyovcov. Začiatkom 20. storočia dal Ján Pálffy prestavať pôvodný gotický hrad do podoby, v akej sa uchoval dodnes.

Borša Pôvodný vodný hrad postavený v gotickom slohu bol v 16. storočí prestavaný na kaštieľ. Zač. 20. storočia ako rodisko Fr. Rákociho II. bol prestavaný do dnešnej podoby.

Branč (Podbranč) Stredoveký hrad sa spomína už v 13. storočí ako strážny hrad pri moravskej ceste. R. 1322 ho získal český kráľ Ján Luxemburský a r. 1394 ho daroval Stiborovi z Beckova. Neskôr častejšie striedal majiteľov, až v 17. storočí spustol.

Bratislavský hrad (Bratislava) Jestvoval už za Veľkomoravskej ríše. Od 11. storočia bol kráľovským župným hradom. Vystavaný v gotickom slohu v 14. a 15. storočí. Dnešnú podobu dostal po mnohých prestavbách v 17. a 18. storočí, keď sa stal miestodržiteľským sídlom cisárskeho dvora. Ruina hradu bola v posledných desaťročiach prebudovaná do súčasnej podoby.

Brekov (Brekov) Hrad z 13. storočia patril do sústavy strážnych hradov na uhorsko-poľskej ceste. Významné obdobie prežíval za panstva Zápoľských, ktorí ho prebudovali na opevnené panské sídlo. R. 1644 ho napadli Rákociho povstalci a skoro celý zničili.

Breznica (Tekovská Breznica). Hrad vznikol po tatárskom vpáde. Od r. 1273 majetok Ostrihomskej kapituly. R. 1423 bol hrad značne prestavaný. R. 1441 ho získal Jiskra, r. 1471 vojsko poľského kráľa Kazimíra a r. 1472 dostal hrad Matej Korvín. Zničený bol pri všeobecnej demolácii hradov r. 1711.

Brezovica. Pôvodne gotický hrad, v súčasnosti temer zaniknutý, sa spomína ešte v r. 1813.

Budatínsky zámok (Žilina) Zámok stojí na starších základoch hradu z pol. 13. storočia s ranogotickou vežou, ktorá tvorila základ kráľovskej mýtnej stanice. V 14. storočí už ide o hrad s rušnými dejinami. Na mieste starého objektu postavili v 17. storočí novú pevnosť, pričom pôvodná veža dodnes prečnieva nad novšími stavbami.

Bzovík. Patrí medzi hrady, ktorých vznik vyvolalo turecké nebezpečenstvo. Základ tvorí kláštor s kostolom z 12. storočia. R. 1526 Žigmund Barbarossa vyhnal mníchov a prebudoval kláštor na ubytovne vojakov. V 17. storočí bol hrad vrátený cirkvi.

Čabraď (Čabradský Vrbovok). Hrad vznikol zo starého slovanského hradiska. Spomína sa už v 12. storočí. Pevnosť rozložená na strmej skale chránila prístup k banským mestám. R. 1520 odrazil nápor tureckých vojsk. V 16. storočí sa pevnosť mení na panské sídlo. Po presťahovaní Koháriovcov do Antola začal hrad upadať.

Čachtický hrad (Čachtice) Hrad stál už v 13. storočí, keď ho spravoval kráľovský kastelán. Najvyššie na brale sa vypína podkovovitá veža s palácom, postupne pristavovali ďalšie objekty. Po r. 1392 hrad často striedal majiteľov. Z nich najznámejšou bola ukrutná Alžbeta Bátoriová, odsúdená r. 1611 pre vraždy dievčat. Po r. 1715 hrad vyhorel a spustol.

Červený Kameň (Častá) Stredoveký hrad stál už v 13. storočí. K rozsiahlym prestavbám došlo v 16. storočí, keď hrad odkúpila bohatá Augsburská obchodnícka rodina Fuggerovci a od základu ho prestavala. Pálffyovci vlastnili hrad až do r. 1945. Objekt je dnes súčasťou Slovenského národného múzea.

Čičava (Sedliská). Hrad sa spomína r. 1270. Bol strážnou pevnôstkou pri priesmyku “Poľská brána”. R. 1527 za Drugetovcov bol župným zhromaždiskom a sídlom archívu Zemplínskej stolice. R. 1684 ho dobyli Tököliho vojská. Cisárske vojská r. 1711 hrad zničili.

Čierny hrad (Zlatno). Zrúcanina hradu zo 14. storočia. Na južnej strane mal kužeľovitú vežu a pretiahnuté nádvorie s palácom. Už v 15. storočí spustol.

Devín Bohatá minulosť hradu od čias Keltov a Rimanov; slovanské hradisko. Po zániku Veľkomoravskej ríše tu vznikol kamenný hrad. V 14. storočí bol rozšírený o mohutnú strážnu vežu. Od 16. storočia sa rozrastal a menil svojich majiteľov. R. 1809 ho napoleonské vojská vyhodili do povetria. Odvtedy chátral a stal sa ruinou.

Divín Pochádza zo 14. storočia a bol typickým feudálnym stredovekým gotickým hradom. V 16. storočí bola jeho majiteľom rodina Balašovská. R. 1559 mal spolu s inými hradmi zadržať turecké vojsko. Beg Hassan však hrad dobyl a premenil ho na vlastné obranné sídlo. R. 1602 ho znovu získal cisár. V 17. storočí sa hrad dostal opäť do rúk Balašovcov. Po ich odchode do novovybudovaného kaštieľa hrad postupne chátral.

Dobrá Niva (Podzámčok). Vznikol v 13. storočí ako strážny hrad pri obchodnej ceste. Do 16. storočia kráľovský hrad. R. 1306 ho získal Matúš Čák Trenčiansky. Neskorší majitelia hrad zanedbávali a od 18. storočia hrad pustol.

Dobrá Voda. Kamenný hrad, ktorý vznikol na mieste slovanského hradiska, bol v 14. storočí kráľovským majetkom. Opevnený stredoveký hrad stál na skalnom výbežku nad cestou cez pohorie Malé Karpaty. Požiar r. 1762 poškodil už aj tak schátralý hrad.

Drienčanský hrad (Drienčany). Hrad sa prvý raz spomína r. 1297. Keďže bol málo udržiavaný, už v priebehu 16. storočia začal chátrať. V súčasnosti je už iba ruinou.

Fiľakovský hrad (Fiľakovo). Jeho vznik sa kladie do obdobia po tatárskom vpáde. Bol strážnym hradom v údolí Ipľa a gemerskej roviny. V 16. storočí sa stal majetkom rodiny Bebekovskej, ktorá hrad rozšírila a opevnila. Obsadili ho Turci. Začiatkom 17. storočia po požiari bol znovu opravený, ale koncom storočia ho Turci vypálili.

Gýmeš (Jelenec). Hrad bol postavený na južnom svahu pohoria Tríbeč. Jadro hradu z r. 1265 pozostávalo z dvoch veží, medzi ktoré postavili palác a opevnenie. V 14. storočí sa stal majetkom Forgáchovcov, ktorí ho vlastnili až do r. 1945. Turci síce hrad dobyli a rozbúrali, ale po ich odchode bol dobudovaný, a to hlavne opevnenie.

Hajnáčka Typický feudálny hrad. V 14. storočí sa majitelia často menili. Opevnenie je z 15. storočia, keď k hradu patrilo aj 15 dedín. R. 1545 hrad dobyli Turci. Po ich odchode hrad prebudovali na pevnosť, veľmi ťažko prístupnú vzhľadom na jej kužeľovitý tvar.

Hlohovský hrad (Hlohovec). Hrad spomínaný už v 10. storočí je postavený na staršom hradisku. V 17. storočí bol prebudovaný na zámok.

Hodejov Ruiny bývalého stredovekého hradu. R. 1441-45 obsadený Jiskrovým vojskom. R. 1574 ho zničili Turci.

Holumnický hrad (Holumnica). Hrad mal charakter zámku bez veží, štvorcového pôdorysu. Postavený až na konci 15. storočia. Neskôr upravovaný. Zanikol v priebehu 18. storočia.

Hradisko (Terňa). Zrúcanina ranofeudálneho hradu, múry ktorého sa už temer strácajú pod terénom. Hrad bol obklopený valmi a vo svojej najstaršej podobe dreveným hradiskom staroslovanské pôvodu.

Hričov (Hričovské Podhradie). Spomína sa už v 13. storočí, pôvodne ako majetok nitrianskeho biskupa, neskoršie v 14. storočí majetok kráľa. V 15. storočí ho dostali Podmanickovci, po nich Ján Zápoľský a potom Juraj Turzo. Od konca 17. storočia začal hrad pustnúť. Jeho súčasná podoba je z 15. storočia.

Hrušov (Hostie). Patril medzi strážne hrady. Strážil obchodnú cestu, cez Skýcovskú dolinu na sever od Topoľčianok. Gotický hrad z 13. storočia bol postupne vystavaný do značných rozmerov. Dočasne ho držali aj Rákociho povstalci, preto ho cisárski vojaci r. 1708 spustošili.

Jasenov (Jasenov) Gotický hrad zo 14. storočia. Malý hrad mal štvorcovú vežu, o opevnenie bol rozšírený v čase ohrozenia. Za Drugetovcov sa tu razili falošné peniaze. R. 1644 obsadili hrad Rákociho vojská, ktoré ho pri opúšťaní zbúrali.

Jasov Stál na severovýchodnej plošine nad riekou Bodvou. Mal zaručovať obranu Jasovského kláštora, ktorý stál v údolí. Keď bol r. 1436 kláštor samostatne opevnený význam staršieho hradu sa stratil a postupne zanikal. V súčasnosti sa z hradu zachovala iba časť stredovekých múrov.

Kamenica (Kamenica nad Cirochou) Hrad bol postavený v roku 1248, pravdepodobne po tatárskom vpáde. Po celý čas patril rodine Tárcaiovcov. Hrad postavený na pretiahnutom horskom chrbte mal dobre budovanú obranu. R. 1456 sa majiteľ pridal k bratríkom. R. 1557 sem pritiahlo dobre vyzbrojené cisárske vojsko, aby pokorilo Annu Tárcai-Drugetovú a hrad zbúralo.

Kapla (Širkovce). Stredoveký hrad pochádza z 13. storočia. V 15. storočí ho dobili husiti. V 16. storočí menil vlastníkov a v 17. storočí už začal pustnúť.

Kapušiansky hrad (Kapušany). Hrad bol postavený na základoch staršieho slovanského hradiska v 13. storočí. V 14. storočí za bojov Matúša Čáka s Karolom Róbertom bol zbúraný. V 15. storočí ho dostala rodina Kapiovcov, ktorá ho znova vystavala a vybudovala silné opevnenie. Táto rodina ho vlastnila až do 18. storočia, kedy bol zbúraný.

Kežmarský zámok (Kežmarok). Z pôvodne gotického hradu, prebudovaného zo staršieho kláštora, sa zachovala iba štvorcová veža a časť múrov. Dnešná podoba zámku je z renesančnej prestavby. Dôležitú úlohu hral za jiskrovcov. Od 15. storočia bol majetkom Zápoľskovcov a Tököliovcov.

Korlátka (Cerová). Postavený v 13. storočí ako strážny hrad českej cesty. Pôvodný hrad s obytnou vežou a palácom hral dôležitú úlohu aj za bojov Karola Róberta s Matúšom Čákom Trenčianským. Prístavbami, najmä v 16. storočí, sa rozšíril východným smerom. Od pol. 18. storočia pustol.

Kráľovský Chlmec Hrad dal postaviť po r. 1414 Peter Peréni. V 16. storočí bol prebudovaný. Dnes slúžia pivničné priestory ako kvalitné sklady.

Krásna Hôrka (Krásnohorské Podhradie). Šľachtický gotický hrad vznikol r. 1318, aby zabezpečil cestu na Spiš a ochranu bohatých baní. Bola majetkom Bebekovcov a ich ústredným sídlom. Po r. 1441 ho mal v držbe J.Jiskra, po r. 1556 sa stal kráľovským hradom. R. 1588 ho dostal Peter Andráši do dedičného vlastníctva. Blízko hradu je secesné mauzóleum.

Kremnica (Kremnica) Hrad bol postavený na ochranu kremnických zlatých baní po r. 1328. Typ mestského hradu s ústrednou vežou. V opevnení hradu boli aj správne budovy mesta. V 15. storočí postavili uprostred hradného areálu Kostol sv. Kataríny.

Lednica V 13. storočí bol hrad kráľovským pohraničným hradom. V 15. storočí ho vlastnil český rytier Bielek z Konice. V r. 1432 – 34 bol v husitských rukách. Neskoršie sa v ňom usadili lúpežní rytieri Podmanický a Telekeši. V 17. storočí sa stal majetkom Juraja Rákociho; začiatkom 18. storočia bol vypálený.

Levický hrad (Levice) Gotický hrad vznikol na začiatku 13. storočia ako strážny hrad na ceste k stredoslovenským banským mestám. V pol. 15. storočia patril medzi 15 obranných pevností, ktoré mali zastaviť tureckú inváziu. Vnútorný hrad bol sčasti zbúraný Rákociho vojskami r. 1709.

Lietava Rozlohou patrí k najväčším hradom na Slovensku. Pôvodný hrad bol zničený za tatárskeho vpádu. V 13. storočí sa novopostavený hrad stáva sídlom panstva, ku ktorému patrilo až 25 obcí. Vzhľad hradu sa menil. K posledným prestavbám došlo za Zápoľskovcov a Turzovcov. V 17.storočí bol už opustený.

Likava (Likavka). V 14. storočí bol hrad majetkom zvolenského župana Donča. Neskôr často menil majiteľov. R. 1431 ho obsadili husiti, potom Jiskrové vojská, Komorovský a Zápoľský. Za Pékriho bol rozšírený. Istý čas župné sídlo Liptovskej župy. V 18. storočí ho na príkaz cisára zbúrali.

Liptovský hrádok (Liptovský Hrádok). Bol postavený v 13. storočí ako strážny hrad. R. 1433 ho dobili husiti, neskoršie jiskrovci a kapitán Komorovský. R. 1472 daroval kráľ Matej Korvín hrad Zápoľským. V 16. storočí patril Turzovcom. R. 1604 pristavali k starému hradu ďalšie budovy kaštieľa.

Liptovský hrad (Liptovská Sielnica). Bol postavený už v 13. storočí na mieste slovanského hradiska. Je situovaný na strategicky významnom mieste - strážil priesmyk medzi Oravou, Liptovom a Poľskom.

Ľubovniansky hrad (Stará Ľubovňa). Vznikol r. 1280. Začiatkom 14. storočia ho mal Matúš Čák Trenčiansky. K najstarším architektúram patrí okrúhla veža spojená s palácom. Druhý palác je už zo 14. storočia. K rozsiahlym prestavbám dochádza v 17. storočí, keď pristavili aj kaplnku a celý hrad bol zjednotený renesančnou atikou. R. 1882 ho kúpou získal gróf Zámojský.

Ľupčiansky hrad (Slovenská Ľupča) Ako kráľovský hrad sa spomína r. 1255. V 15. storočí ho dobyli Jiskrove vojská. Zo stredovekého hradu sa zachovalo celé jadro. V 17. storočí bol značne prestavaný. Je jedným z mála slovenských hradov, ktoré sa ešte v priebehu 19. storočia využívali.

Košeca (Košecké Podhradie). Stredoveký kamenný hrad stál už v 13. storočí. Prestavaný bol v 14. a 15. storočí. Bol zničený v 17. storočí a v súčasnosti sa zachoval iba sčasti, vysoko nad pôvodne podhradskou osadou.

Košický hrad (Košice) Severne od mesta Hradova sa zachovala už iba ruina hradu. Vznikol po tatárskom vpáde. V bojoch po vymretí arpádovskej dynastie sa dostal do rúk feudálnej oligarchie. R. 1430 ho získalo mesto Košice, ktoré ho dalo zbúrať.

Markušovský hrad (Markušovce). Kamenný hrad bol postavený v r. 1248. Prestavba z prelomu 15. a 16. storočia z neho vytvorila dobre chránenú pevnosť. R. 1527 Levočania pevnosť prepadli a podpálili. Po obnovení už hrad neslúžil ako pevnosť. V r. 1567 – 1673 tu bola zemianska škola. R. 1643 si rodina Mariašiovcov postavila v blízkosti kaštieľ a hrad opustila.

Modré Pole (Stropkov). Stredoveký hrad postavený v 14. storočí vznikol rozšírením staršieho opevneného hradiska. Od r. 1408 patril s menšími prestavbami rodine Peréniovcov. Koncom 15. storočia zanikol.

Modrý Kameň Kamenný hrad vznikol v 13. storočí. V 15. storočí vybudovali na dolnom hrade gotický zámok, ktorý r. 1576 padol do rúk Turkov. Za rákociovských bojov bol hrad veľmi poškodený. Balašovci, ktorým patril temer celý čas, si r. 1730 vystavali na dolnom hrade renesančný kaštieľ.

Muráň (Revúca) Gotický hrad z 13. storočia. V 15. storočí bol majetkom Bebekovcov, ktorí ho rozšírili a opevnili. V pol. 15. storočia sa stal dôležitým strategickým centrom Jiskrovcov. Istý čas ho vlastnil F. Vešeléni. Cisár daroval hrad Koháriovcom a Coburgovcom.

Nitriansky hrad (Nitra) Pochádza z čias Veľkomoravskej ríše (9.storočie). V 11. storočí bol župným hradom a od 12. storočia aj biskupským sídlom. R. 1432 ho obsadili husiti, v 17. storočí Turci. V Nitre vybudovali prvý kresťanský chrám na Slovensku (833). V 14. storočí bola na hrade postavená veľká gotická katedrála a palác.

Nový hrad (Hanigovce). Ruina v pohorí Čergov so zvyškami hranolovej veže, paláca a kaplnky, ktoré poukazujú ešte dnes na vybavenosť stredovekého hradu. Bol vybudovaný r. 1342 na starších základoch hradiska. V 15. storočí ho obsadili bratríci. R. 1557 vyhorel.

Oponický hrad (Oponice). Hrad bol postavený v 13. storočí ako kráľovský hrad. V r. 1300 bol majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. Po jeho smrti dostal jeho hrad Mikuláš Gutkelet. R. 1645 ho rodina Apponiovcov prestavala na renesančné sídlo, ktoré po čase spustlo.

Oravský hrad (Oravský Podzámok), (Dolný Kubín) Kamenný hrad vznikol v 13. storočí ako kráľovský, neskôr sa stal župným oravským hradom. Dobyli ho Jiskrovci, potom Komorovský a v 16. storočí bol majetkom Jána z Dubovej a Mikuláša Kostku.

Ostrý Kameň (Buková). Postavený ako strážny hrad na diaľkovej obchodnej ceste. Od r. 1366 bol kráľovským majetkom. R. 1394 ho Žigmund Luxemburský daroval Stiborovi. V tom čase k nemu patrili všetky okolité obce. V 18. storočí spustol.

Ozdín Zrúcanina hradu postavená v pol. 13. storočia r. 1279. V 15. storočí bol prechodne v moci Jiskrových vojsk. Od 17. storočia je opustený.

Pajštún (Borinka). Hrad je časťou hradnej obrannej sústavy v oblasti záp. Karpát. Spomína sa v 14. storočí ako majetok pezinských a svätojurských pánov. Od r. 1592 ho vlastnila rodina Pálffyovcov. R. 1810 ho napoleonské vojská vyhodili do vzduchu.

Parič (Trebišov). Hrad vznikol v 13. storočí. V priebehu 14. a 15. storočia bol dostavaný v gotickom slohu. Zanikol r. 1686.

Plavecký hrad (Plavecké Podhradie). Kamenný hrad stál už r. 1296 ako časť obranného systému malokarpatskej oblasti. Od r. 1398, keď ho dostal od kráľa Stibor, častejšie menil majiteľov, až ho v 17. storočí dostali od Ferdinanda Pálffyovci. Gotický hrad so štvorbokou vežou a palácom tvorí do dnešných čias jadro ruiny.

Plaveč. Malý kamenný hrad postavili už v r. 1294. Majitelia sa sústavne menili. R. 1449 sa hradu zmocnili husitské vojská. R. 1830 bol upravený na zámok.

Považský hrad (Považská Bystrica) Hrad bol už v 13. storočí kráľovským hradom. V 15. storočí majetok Podmanickovcov. R. 1543 vyhorel a bol znovu postavený. K pôvodne gotickej štvorbokej veži a palácu pribudoval opevňovací systém. V 17. storočí sa hrad dostal do rúk Tököliho. R. 1698 bol zničený.

Pustý hrad (Zvolen) Gotický hrad sa skladal z útočištnej veže, paláca a hradieb. Svoju funkciu stratil po postavení zvolenského hradu. Po r. 1602 už chátra.

Revište (Žarnovica) Postavený r. 1352. Spolu so Šášovom strážil prechod cez Hron. V 15. storočí sa dostal do moci Jiskru, kráľa Kazimíra a rodiny Bočkaiovcov. Za Tököliho povstania bol poškodený.

Sklabiňa (Sklabinský Podzámok). Od pol. 13. storočia bol sídlom zvolenských, neskôr turčianskych županov. V 15. storočí ho dal Žigmund prestavať. Zápoľskovci rozšírili hrad o opevnenie. Okolo r. 1610 za Révaiovcov došlo opäť k rozsiahlym stavebným úpravám. Vypálený bol za 2. sv. vojny r. 1944.

Slanec. Stredoveký hrad stál už v 13. storočí. V 15. storočí ho dobýjali husitské vojská. R. 1480 musel byť temer úplne prestavaný, ale opäť vyhorel. Ústredná veža však až do r. 1945 tvorila rodinné múzeum Forgáchovcov.

Sitno (Ilija). Kamenné zvyšky stredovekého hradu poukazujú ešte dnes na jeho veľkosť. V historických prameňoch sa spomína až r. 1548, keď ho obliehali kráľovské vojská. R. 1703 hrad obsadili kuruci, ktorí ho po opustení zničili.

Sivý Kameň (Podhradie). Spomína sa v 14. storočí ako kráľovský majetok spravovaný z Bojníc. Od r. 1434 ho mala v držbe rodina Majténiovcov. Pôvodný gotický hrad bol prestavaný v 16. storočí. Zbúraný v 18. storočí.

Smolenický zámok (Smolenice). Vznikol v 14. storočí ako strážny hrad cez malokarpatský priesmyk. V 15. storočí bol kráľovským hradom. Pôvodne gotický hrad bol v minulom storočí prestavaný na prepychový zámok. Jeho súčasná podoba, ktorú realizovali Pálffyovci, je zo začiatku 20. storočia.

Spišský hrad (Žehra, Spišské Podhradie) . Jeden z najväčších hradov na Slovensku. Spomína sa už v 12. storočí ako kráľovský strážny hrad. V druhej pol. 13. storočia bol znovu vybudovaný s románskym palácom. V 15. storočí ho dobili Jiskrove vojská. Kráľ Matej Korvín ho daroval Zápoľskovcom ako spišským županom a hrad zostal župným dedičstvom až do zániku.

Starý zámok (Banská Štiavnica). Románsky kostol s karnerom z 13. storočia bol goticky upravený s kompletným opevňovacím systémom, ktorý slúžil aj na ochranu mesta – mal hradného kapitána. V čase tureckého ohrozenia prebudovali opevnený kostol na protitureckú pevnosť. Z pôvodného kostola urobili štvorkrídlový zámok.

Sokoľ Hrad bol postavený v 13. storočí. R. 1449 bol opustený a postupne zaniká. Dodnes sa zachovali zrúcaniny veže a paláca.

Soľnohrad (Prešov) Gotický hrad vznikol po zániku dvoch predchádzajúcich hradov r. 1289 – 98. R. 1552 sa spomína nájazd Prešovčanov na hrad. Zbúraný bol r. 1575 kapitánom Šarišského hradu. Šošovci, ktorým hrad patril ho nechali opraviť a v r. 1620 - 48 bol ešte obývaný.

Starý hrad (Varín). Ako kamenný hrad existoval už v prvej pol. 13. storočia. Súčasný názov dostal až po vybudovaní novšieho hradu Strečno. Po celý stredovek slúžil ako mýtna stanica a strážny hrad. Do 15. storočia bol kráľovským hradom. V 15. storočí ho obsadili husiti, potom ho získali Pongrácovci, ktorí sa však čoskoro presťahovali do Krasňan a hrad začal upadať.

Strečno (Strečno) Spomína sa v 14. storočí. Koncom 14. storočia sa stal jeho pánom sliezsky šľachtic Sandzilvogius, potom sa stal kráľovským majetkom, až kým sa ho zmocnil Ján Jiskra. R. 1547 sa majiteľom stal Mikuláš Kostka. Národná kultúrna pamiatka.

Stropkovský hrad (Stropkov). Stredoveký hrad vznikol v 13. storočí. Prešiel mnohými prestavbami, až r. 1711 prestal byť využívaný a neskôr ho prestavali na kaštieľ.

Súľov (Súľov-Hradná). Hrad bol postavený až r. 1470 ako opevnený hrad proti husitským nájazdom. V stavbe hradu sa využila aj prírodná skala. Hrad zanikol po r. 1763.

Šášov (Žiar nad Hronom ). Prvá zmienka o hrade, ktorý stojí na strmej skale, je z r. 1253. Spolu s Revišťom stráži prechod cez Hron. Gotický palác s horným nádvorím tvorí jadro hradu. V 13. storočí bol majetkom ostrihomského arcibiskupa. Koncom 15. storočia ho získali Dóciovci. Zničený r. 1677.

Šarišský hrad (Veľký Šariš). Patrí k najstarším hradom na Slovensku. Ako kamenný hrad sa spomína už v r. 1245. Hrad s hranolovou obytnou vežou uprostred malého opevnenia tvoril centrum župy. R. 1441 sa šarišským županom stal Ján Jiskra. R. 1461 sa mení na zbojnícku pevnosť, z ktorej Štefan Peréni robil výpady na obchodníkov. R. 1542 panovník necháva hrad a vonkajšie hradby opevniť. V 16. storočí sa dostal do rúk odbojnej šľachty. R. 1687 vyhorel.

Šomoška (Šiatorká Bukovinka). Malý hrad pochádza zo 14. storočia. Palác s malým nádvorím bol postupne opevňovaný. Mal dve mohutné kruhové veže. R. 1576 ho obsadili Turci. V 17. storočí sa na hornom hrade vykonali úpravy, ktorými sa hrad stal obývateľný. R. 1703 ho obsadili rákociovskí povstalci a po víťazstve cisárskeho vojska bol hrad zničený.

Štítnický hrad (Štítnik). Hrad postavili Bebekovci r. 1432 ako vodný hrad. R. 1559 patril k strážnym hradom protitureckej obrany. R. 1580 bolo zosilnené jeho opevnenie.

Tematín (Hrádok). Spomína sa už v 13. storočí ako strategicky dôležitý bod Považia. Od 15. storočia často menil majiteľov - Ujlaky, Turzo, Berčáni. Stredoveký hrad so štvorbokou vežou a palácom na hornom hrade bol doplňovaný smerom k dolnému hradu o pevnostné stavby. Pred svojim zánikom predstavoval kompaktnú a pohodlnú pevnosť. Za Rákociho povstania bol hrad silno porušený. Neopravovaný sa začal rozpadávať.

Tibava (Podhoroď). Hrad bol postavený v druhej pol. 13. storočia. V r. 1419 bol už spustnutý, no v nasledujúcich rokoch ho opravili. Rozlohou bol jedným z najmenších hradov východného Slovenska. Zbúraný r. 1715.

Topoľčiansky hrad (Podhradie). Hrad bol postavený v 13. storočí. V 14. storočí bol pôvodne strážny hrad dobudovaný na typický gotický stredoveký typ. R. 1431 bol strediskom husitských vojsk. Jeho terajšia podoba je z 19. storočia, keď bola ruina už romanticky upravená.

Trenčiansky hrad (Trenčín). Pevnosť už za Rimanov. Veľkomoravské sídlo, na hornom hrade zbytky slovanskej architektúry. V 12. storočí bol kráľovským hradom, ktorý dostal koncom 13. storočia Matúš Čák Trenčiansky. Z tohto mesta ovládol temer celé Slovensko. Hrad si dal dostavať v gotickom slohu. Po jeho smrti sa objekt stal opäť kráľovským. Cisár Žigmund daroval hrad v 15. storočí svojej žene Barbore. Za husitských bojov ho dostal Ján Jiskra, r. 1476 zase Zápoľský. Vyhorel r. 1790.

Turniansky hrad (Turňa nad Bodvou). Spomína sa v 13. storočí. Až do 15. storočia bol kráľovským hradom, kým ho nedostali Bebelovci. Mali ho v moci jiskrovci. Koncom 17. storočia bol zbúraný.

Uhrovec (Uhrovské Podhradie). Hrad stál už v 13. storočí. Dodnes sa zachoval románsky palác a hradná kaplnka v jadre hradu. V 15. storočí patril Stiborovi z Beckova, ktorý ho opevnil. Po r. 1562 ho vlastnila rodina Zaiovská. Dodnes sa zachovala pomerne kompaktná ruina hradu.

Veľký Kamenec Už r. 1438 sa spomína, že kamenný hrad s vežou treba opraviť. V 15. storočí hrad hral dôležitú úlohu v husitských bojoch. Ešte v 16. a 17. storočí bolo dobudované opevnenie, ale už v r. 1673 bol zničený.

Vígľašský zámok (Vígľaš). Hrad sa spomína v 14. storočí, keď bol vybudovaný v gotickom slohu. R. 1424 ho kráľ Žigmund daroval svojej žene Barbore. Hrad prebudovaný na poľovnícky zámok kúpila r. 1690 rodina Esterházyovcov.

Viniansky hrad (Vinné). Hrad bol postavený už v 13. storočí. Dobudovaný do gotickej podoby bol v 14. storočí ako strážny hrad na obchodnej ceste pri priesmyku “Poľská brána”. V 16. storočí bol síce sčasti opravený, ale cisárske vojsko ho už r. 1594 zapálilo a zničilo.

Vršatec (Vršatské Podhradie). Gotický hrad z prvej pol. 14. storočia bol kráľovským hradom až do 15. storočia, keď ho dostala rodina Vršatskovcov. Zničený bol za Rákociho vojen r. 1708.

Zbojnícky hrad (Ruská Nová Ves). Hrad bol postavený po r. 1298 pôvodne ako strážny hrad, neskôr dobudovaný ako gotický kamenný hrad. Hrad prestavaný na zámok. V priebehu 18. storočia zanikol.

Zborov Vznikol okolo r. 1320 ako pohraničný kráľovský hrad. Stredoveký hrad s vysokou hranolovou vežou, palácom a malým uzavretým nádvorím bol v priebehu 16. storočia prebudovaný na pevnosť. V 15. storočí patril Cudarovcom, neskorším majiteľom bol Gašpar Šerédy. Od roku 1601 patril rodine Rákociovcov. Koncom 17. storočia vyhorel.

Zvolenský hrad (Zvolen). Hrad bol postavený v 14. storočí ako kráľovský letohrádok a poľovnícky zámok. V 15. storočí bol hlavným sídlom Jiskrovho vojska, kráľovským majetkom však bol až do 18. storočia, keď ho dostala rodina Esterházyovcov. Architektonicky je veľmi blízky talianskym kastelom.

Zniev (Kláštor pod Znievom). Prvá zmienka o hrade je z r. 1243, keď bol kráľovským hradom. V 15. storočí sa ho zmocnili jiskrovci, neskôr Zápoľský. Hrad bol postavený na najnižšom temeni vrchu, kde sa dnes z neho zachovala iba ruina.

vráť ma na začiatok strany

združenie KASTEL

KASTEL  
Klub je spoločenská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá vznikla v roku 1991 a zobrala si za cieľ:
- zoznamovať našich občanov s históriou a tradíciami slovenských hradov a zámkov a lokalít, v ktorých sa nachádzajú,
- prispievať k ochrane a úprave hradov a zámkov,ako aj ich okolitého prírodného prostredia,
- viesť občanov k aktívnemu pobytu a pohybu v prírode v rámci ich účelného trávenia voľného času.

Jedna z hlavných uvedených aktivít začala písať svoju históriu v októbri 1991 na staroslávnom hrade Devín pod názvom I. ročník celoslovenského Výstupu na 101 hradov a zámkov Slovenska, ktorý sa konal pod záštitou predsedu vlády SR. II. ročník bol obohatený vydaním mapy 101 hradov a zámkov Slovenska. III. ročník sa konal pod záštitou prezidenta SR a centrálnym hradom bol Bratislavský hrad. Centrálnymi hradmi v ďalších ročníkoch boli Spišský hrad, Trenčiansky hrad, Hrad Krásna Hôrka a Hrad Červený Kameň.

X.ročník sa konal na Fiľakovskom hrade v prvú októbrovú nedeľu 2000 pod záštitou prezidenta SR. Akcia bola zaradená do súboru podujatí Rady Európy – Európa – spoločné dedičstvo. Podujatie dostalo prívlastok medzinárodné, pretože bola tematicky zamerané na turecké boje, diplomatické aktivity a stretnutie dvoch kultúr za účasti veľvyslanectva Tureckej republiky v SR. Tematické zameranie sme si pripomenuli v rámci vyhlásenia Október – mesiac hradov Slovenska na hrade Modrý Kameň, Levickom a Bratislavskom hrade a na hrade Devín počas októbrových víkendov.

Pri organizovaní ďalších ročníkov Výstupu na 101 hradov a zámkov ovenska sa bude klásť dôraz na návštevu a spoznanie jednotlivých hradov a podhradí. 

V roku 2001 pri príležitosti XI. ročníka Výstupu centrálnym hradom Nitriansky hrad a mesto Nitra v rámci Októbra – mesiaca hradov Slovenska sú to hrady horného Ponitria.



Ing. František Kyselica
Predseda KASTEL klubu

Info:
         e-mail: trade@ba.psg.sk
         tel.: 00421-903447629, 00421-650340155
   
Atrakcie
      
E-mailujte nám
 
domov

hore